Tańce rodem z Hiszpanii

Gorąca, słoneczna Hiszpanii znana jest z charakternych tańców. Co charakteryzuje flamenco, pasodoble i inne tańce pochodzące z tego kraju? Przede wszystkim emocje.

Flamenco, gitara i śpiew

Flamenco to taniec i muzyka hiszpańska. Jest to historia opowiadana tańcem. Ruch ciała tancerzy wyraża ich emocje, podkreśla znaczenie i charakter słów i melodii, która gra w tle. Flamenco to energiczny taniec, ale także śpiew, gra na gitarze, klaskanie, tupanie i pokrzykiwanie. Taniec ten jest miksem kultur i wpływów z Andaluzji, Bizancji, a także elementów kultury cygańskiej. Lato w Hiszpanii to wiele festiwali flamenco, a także spontaniczne pokazy taneczne lokalnych tancerzy w licznych barach cygańskich.

Pasodoble, byki i korrida

Pasodoble jest hiszpańskim tańcem, który związany jest z atmosferą korridy, czyli rytualnej walki na arenie człowieka i byka. Korrida to popularne hiszpańskie widowisko, które stają się zaprezentować tancerze pasodoble. Partner odgrywa rolę torreadora i próbuje utrzymać partnerkę, która symbolizuje czerwoną płachtę na byka. Parkiet jest ich areną, po której poruszają się próbując pokonać niewidzialnego byka. Dodatkowy efekt odgrywa muzyka, która nadaje rosnących emocji każdym krokom tancerzy. Pasodoble jest więc widowiskiem i historią odgrywaną na oczach widzów.

Bolero i jota (hota)

Bolero i jota (hota) to kolejne, ale mniej popularne hiszpańskie tańce. Bolero to taniec ludowy z XVIII wieku, który w kolejnym wieku został wykorzystywany w balecie i operze. Może być tańczony parami, a także solo. Tancerzom towarzyszy śpiew i muzyka na żywo, która pochodzi z gitar, tamburynu i kastanietów. Kastaniety są także ważne w kolejnym hiszpańskim tańcu ludowym, którym jest szybka jota (hota).

Przeczytaj co pisaliśmy o tańcach towarzyskich:

tańce latynoamerykańskie tańce standardowe.

 

Powrót
by millstudio 2015