Co to są tańce standardowe?

Turnieje tańca towarzyskiego to oprócz tańców latynoamerykańskich, o których pisaliśmy ostatnio, również grupa tańców standardowych. Do tańców standardowych zaliczane są: walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot i quick step (taki jest też ich kolejność na turniejach tanecznych). Tańce te są dostojne i eleganckie, podobnie wygląda strój tancerzy: panowie zakładają fraki i lakierki, panie występują w długich, zwiewnych sukniach i butach na obcasie.

Walc angielski

Tańczony jako pierwszy z tańców standardowych na turniejach tańca towarzyskiego. Charakteryzują go proste i rytmiczne ruchy, a także płynne obroty. Jest to taniec swingowy, wirowy. W walcu angielskim ciała tancerzy powinny stykać się od bioder aż po mostek tancerki.

Tango

Najpopularniejsze jest tango argentyńskie, które charakteryzuje się improwizacją i bliskością tancerzy. Tango ma charakter dramatyczny (bardzo często wyraża zawód miłosny), jest gwałtowne, występuje w nim wiele zmian kierunków, obrotów i szybkich ruchów.

Walc wiedeński

Jest to najstarszy turniejowy taniec standardowy, jest niezwykle elegancki, liryczny i romantyczny, a ruchy tancerzy są płynne i lekkie. W walcu wiedeńskim charakterystyczne są obroty wirowe – w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Fokstrot

Jest to amerykański taniec towarzyski, którego nazwa oznacza krok lisa (taniec ma ten krok przypominać). Fokstrot ma bardzo płynny charakter, a tańczony jest do spokojnej, lirycznej muzyki. W tańcu partner częściej idzie do przodu, a partnerka do tyłu.

Quickstep

Jest to najszybszy taniec standardowy – szybka odmiana fokstrota. Quickstep charakteryzują podskoki, zaskakujące kroki i wykopy nóg w powietrze. Tańczony jest to żywej muzyki, a tancerze są cały czas w ruchu i poruszają się bardzo płynnie.

Powrót
by millstudio 2015