Pierwszy Taniec Weselny Q&A #3, czyli „Czy możemy skopiować choreografię znalezioną w Internecie”

 

Podejdziemy do tego tematu od kilku stron, prawnej, praktycznej, artystycznej i psychologicznej.

 

1. Najbardziej teoretycznym podejściem będzie zerknięcie na temat pod kątem praw autorskich.

Na prawie autorskim się nie znamy i przypuszczamy, że rzadko kto dostrzegając idealną kopię swojej choreografii Pierwszego Tańca, zgłosiłby sprawę pod działania prawne. Jednak taniec, jako dziedzina sztuki, a bycie instruktorem-choreografem, jako bycie artystą, nasuwa dylemat stworzenia czegoś unikatowego.

Powiecie, że przecież wszystkie choreografie Pierwszego Tańca w Internecie wyglądają tak samo. Oczywiście, pewne tańce mają bardzo ograniczoną liczbę figur, ciężko wymyśleć już zupełnie coś nowego. Co więcej, zauważyć można pewne standardy Pierwszego Tańca (przeglądając Internet można zauważyć utarte tendencje krajowe, kulturowe, etniczne, itp. Inaczej wygląda Pierwszy Taniec w Polsce, inaczej w USA, inaczej wśród kultur o różnych kolorach skóry). Jednak połączenia figur, sposób przejść pomiędzy nimi, zawsze mogą, a naszym zdaniem powinny być inne, by różnicować jedno dzieło choreografii od drugiego.

W każdej branży dba się o unikatowość, indywidualne podejście do klienta oraz niekopiowanie produktów kolegów z branży. W ten sam sposób chcemy dbać o unikatowość w naszej tanecznej i instruktorskiej branży.

 

2. Podejście PRAKTYCZNE – to, które Was może najbardziej interesować.

Każdy człowiek jest indywidualną jednostką, każdy z nas jest inny. A zatem każda para Narzeczonych jest, najwspanialej mówiąc UNIKATOWĄ, jedyną taką na świecie! <3 Nigdy żadne z Was nie będzie się czuło i wyglądało w tańcu tak jak Pani Młoda, czy Pan Młody z filmiku na Youtube. Co za tym idzie Wasza PARA nie będzie mogła wyglądać tak samo jak para z filmu. Nie ma dwoje takich samych ludzi, nie ma dwoje takich samych tancerzy.

I BARDZO DOBRZE!

Za każdym człowiekiem idzie inne doświadczenie, rozumowanie świata, koordynacja ruchowa, pomysł, emocje. Tak jak mówi się „nie wchodzi się dwa razy  do tej samej rzeki”, tak my dopowiemy „nie trać czasu i energii próbując wejść  do tej samej rzeki kogoś innego”.

Filmik z Internetu może się Wam podobać, może Was zainspirować, może dać pomysł. Super! Fajnie, że inni ludzie Was inspirują. Jednak pamiętaj, by być jedyną kopią siebie samego i jedyną kopią własnego związku oraz JEDYNĄ KOPIĄ WASZEGO WYJĄTKOWEGO PIERWSZEGO TAŃCA WESELNEGO! :*

 

3. Pod kątem ARTYSTYCZNYM zaznaczymy tylko aspekt twórczego myślenia Instruktorów Tańca.

Wasi trenerzy tańca to osoby kreatywne, artyści, mający oprócz technicznego, także duchowe i artystyczne podejście do ruchu. Zaufajcie im, by mogli uwolnić swoją duszę, wiedzę i natchnienie, a w ten sposób nauczą Was pięknego przedstawienia, pasującego do Waszych osobowości, Waszej Pary, emocji i uczuć. Lekcje Tańca mogą stać się dla Was głębokim przeżyciem, jeszcze mocniej scalającym Wasz związek.

 

4. PSYCHOLOGIA człowieka to skomplikowana dziedzina. Nie będziemy rozwodzić się zbyt długo, bo ani Wy nie będziecie chcieli tego czytać, ani my nie mamy aż tak specjalistycznej wiedzy.

Zastanówcie się nad tym, jak po latach będziecie chcieli wspominać Wasz Pierwszy Taniec Weselny? Będzie zapewne wzbudzał lekki śmiech, radość, może lekkie poczucie zawstydzenia lub ogromnej dumy. Jeśli Pierwszy Taniec dotychczas był, a może i będzie jedyną Waszą solową prezentacją taneczną przed publicznością, z pewnością zakorzeni się głęboko w Waszej pamięci ! Bądźcie otwarci na unikatowość, bądźcie ciekawi własnego efektu. To co skopiowane, nie będzie dla Was aż tak interesujące po wielu latach małżeństwa. Pamiętajcie, że Wasze wesele najdłużej i najlepiej zapamiętacie właśnie Wy sami ! 🙂

 

Podsumowując i odpowiadając najkrócej.

Instruktor może ZAINSPIROWAĆ się filmikiem z Internetu. Może w ten sposób szybciej POZNAĆ WASZ GUST, figury, które Wam się podobają lub nie, klimat, jaki chcielibyście stworzyć na parkiecie. Jednak będąc fair wobec swoich kolegów z branży, a przede wszystkim chcąc rozwijać się jako trener i artysta, psycholog tancerzy, powinien chcieć tworzyć coś swojego, dopasowanego konkretnie pod Was. Czy może wykorzystać figury i elementy z filmiku? Jak wspominaliśmy – w niektórych tańcach jest ich skończona liczba. Oczywiście, że tak. Jednak nie proście go, albo nie zgadzajcie się, by skopiował choreografię kolokwialnie mówiąc kropka w kropkę.

Powodzenia Przyszli Państwo Małżonkowie <3

Powrót
by millstudio 2015